2016 GICL Race #5 - Peach State Championship

Overall Results

November 06, 2016


Results by GICL

JV Boys

  ------------ Lap 1 ------------ ------------ Lap 2 ------------ ------------ Lap 3 ------------ Chip Gun  
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time Penalty
1 HAYDEN DILLON Blankets Creek East Comp 307 M 3 22:50.4 5:04/M 1 24:20.2 5:24/M 1 24:01.2 5:20/M 1:11:11.9 1:11:11.9  
2 NICHOLAS ALLEN Grayson Area MBT 314 M 1 22:49.9 5:04/M 2 24:20.5 5:24/M 2 24:02.8 5:20/M 1:11:13.3 1:11:13.3  
3 JOSHUA DUMFORD Blankets Creek West Composite 302 M 2 22:50.3 5:04/M 3 24:20.9 5:24/M 3 24:05.1 5:21/M 1:11:16.4 1:11:16.4  
4 JACK WERY Blankets Creek East Comp 304 M 4 23:02.3 5:07/M 4 24:32.5 5:27/M 4 24:06.3 5:21/M 1:11:41.2 1:11:41.2  
5 ZACH FUNK Chestatee HS 308 M 6 23:45.1 5:17/M 6 25:00.9 5:33/M 5 25:18.6 5:37/M 1:14:04.7 1:14:04.7  
6 WINSTON WILLIAMS Grayson Area MBT 315 M 5 23:14.9 5:10/M 7 25:31.4 5:40/M 6 25:35.1 5:41/M 1:14:21.5 1:14:21.5  
7 RAMESES HOTEP-EL Old Cap Racing Comp 329 M 9 24:39.6 5:29/M 5 24:33.6 5:27/M 8 26:14.0 5:50/M 1:15:27.2 1:15:27.2  
8 CODY MOORE Columbus Composite 311 M 7 24:11.8 5:22/M 8 25:54.1 5:45/M 14 27:20.4 6:04/M 1:17:26.4 1:17:26.4  
9 NICHOLAS SILVA Hall - Prima Tappa 321 M 10 24:42.7 5:29/M 11 26:38.9 5:55/M 9 26:44.6 5:56/M 1:18:06.4 1:18:06.4  
10 BLAKE PUNCH North CobbChristian 327 M 16 25:36.6 5:41/M 12 26:45.8 5:57/M 7 25:49.6 5:44/M 1:18:12.1 1:18:12.1  
11 ZACH HINTERNHOFF The Galloway School 342 M 8 24:32.3 5:27/M 9 26:26.8 5:52/M 13 27:13.7 6:03/M 1:18:12.9 1:18:12.9  
12 THUAN DINH Johnson High School 324 M 12 25:03.4 5:34/M 10 26:31.0 5:54/M 15 27:24.4 6:05/M 1:18:58.8 1:18:58.8  
13 BENNETT LISENBY The Galloway School 340 M 17 25:52.6 5:45/M 13 27:02.8 6:00/M 10 27:05.3 6:01/M 1:20:00.8 1:20:00.8  
14 BAILEY GRIMES Mill Creek HS 326 M 14 25:30.4 5:40/M 16 28:03.0 6:14/M 12 27:09.8 6:02/M 1:20:43.3 1:20:43.3  
15 BRIAN WALKER Blankets Creek West Composite 305 M 11 24:45.1 5:30/M 20 28:51.2 6:25/M 11 27:08.9 6:02/M 1:20:45.2 1:20:45.2  
16 LOGAN MCRARY Rabun Composite 330 M 15 25:32.3 5:40/M 15 27:54.1 6:12/M 17 27:43.2 6:10/M 1:21:09.6 1:21:09.6  
17 BRAXTON WILLIS Blankets Creek East Comp 306 M 25 27:37.1 6:08/M 14 27:19.5 6:04/M 18 28:15.0 6:17/M 1:23:11.8 1:23:11.8  
18 ZACHARY BERNSTEIN Sope CreekComposite 335 M 19 26:52.9 5:58/M 17 28:07.3 6:15/M 19 29:03.4 6:27/M 1:24:03.7 1:24:03.7  
19 DAVIS KAMMERDIENER Allatoona CreekComp 301 M 21 26:58.9 6:00/M 19 28:45.3 6:23/M 20 29:16.4 6:30/M 1:25:00.6 1:25:00.6  
20 CHRIS WEMPNER Grayson Area MBT 317 M 23 27:15.3 6:03/M 21 29:18.5 6:31/M 21 29:30.9 6:33/M 1:26:04.8 1:26:04.8  
21 SHAE FURLONG Roswell HS 331 M 18 26:46.2 5:57/M 23 29:40.0 6:36/M 22 30:02.3 6:40/M 1:26:28.5 1:26:28.5  
22 WILL FOSTER North Fulton 328 M 22 27:04.6 6:01/M 22 29:39.8 6:35/M 25 30:58.2 6:53/M 1:27:42.7 1:27:42.7  
23 ISAIAH DEL CAMPBELL Johnson High School 325 M 20 26:54.4 5:59/M 25 29:54.0 6:39/M 27 31:36.0 7:01/M 1:28:24.5 1:28:24.5  
24 BLAKE ROGERS Gainesville Comp 313 M 27 28:28.7 6:20/M 24 29:46.1 6:37/M 29 31:53.8 7:05/M 1:30:08.7 1:30:08.7  
25 JOSH CARPENTER 322 M 26 28:23.9 6:18/M 26 30:59.1 6:53/M 26 31:30.1 7:00/M 1:30:53.2 1:30:53.2  
  ------------ Lap 1 ------------ ------------ Lap 2 ------------ ------------ Lap 3 ------------ Chip Gun  
Place Name Team Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time Penalty
26 ETHAN BIGNESS Grayson Area MBT 316 M 13 25:09.3 5:35/M 33 34:59.4 7:46/M 24 30:44.8 6:50/M 1:30:53.5 1:30:53.5  
27 KANNON WHITSON Sope CreekComposite 347 M 28 29:08.2 6:28/M 28 31:09.4 6:55/M 23 30:36.6 6:48/M 1:30:54.3 1:30:54.3  
28 CARTER BONNELL Columbus Composite 310 M 29 29:27.9 6:33/M 27 31:02.2 6:54/M 31 32:31.7 7:14/M 1:33:01.8 1:33:01.8  
29 PAYTON GILL 323 M 32 30:53.9 6:52/M 29 31:50.8 7:04/M 28 31:48.1 7:04/M 1:34:32.8 1:34:32.8  
30 SHANE WILKES White County Comp 345 M 30 30:14.4 6:43/M 31 32:38.7 7:15/M 32 32:48.7 7:17/M 1:35:41.9 1:35:41.9  
31 JOSHUA TRAWICK Columbus Composite 349 M 33 40:50.7 9:04/M 18 28:07.5 6:15/M 16 27:35.0 6:08/M 1:36:33.3 1:36:33.3  
32 MAYSON NICHOLS Habersham 319 M 24 27:15.7 6:03/M 30 32:29.9 7:13/M 30 32:20.8 7:11/M 1:37:06.5 1:37:06.5 5:00
33 CONNOR BOLTON Harrison HS 300 M 31 30:40.4 6:49/M 32 32:57.0 7:19/M 33 34:09.6 7:35/M 1:37:47.1 1:37:47.1